ВИДЕО: Руски воен хеликоптер падна на неколку метри од станбена зграда

Избегната е голема трагедија кога воен хеликоптер „камов К-52“ се сруши на само неколку метри од стамбената зграда во југоисточниот дел на Москва. Пилотот успеал да се катапултира, а голем број на очевидци на почетокот тврделе дека станува збор за камо К-32, за да подоцна се утврди дека станува збор за воен борбен хеликоптер „камов-52“. Жителите на Москва кои ја виделе целиот настан велат дека хеликоптерот паднал на дрвја, а подоцна слушнале експлозии и виделе како се издига густ црн дим. 

Жртви нема, а истрагата е во тек. 

 

29.10.2013 - 15:04

најчитано сега