Уште се борат за живот: Критична состојбата на двајца од тетовското семејство кое се затру со печурки

Две лица татко и син од поширокото тетовско семејство кое јаделе отровни печурки шетти ден се борат за живот на клиниката за Токсикологија. Од клиниката за zdravstvo24.mk велат дека сеуште се во тешка состојба и се под постојан надзор на лекарите на одделот за интензивна нега. Другите шест лица од осум членото семејство успешно закрепнуваа по терапијата за против отрови и се надвор од животна опасност. Добро се чувствува и пет месечното бебе кое го затрула мајката преку млекото. Тое е хоспитализирано на детската клиника. Семејството во неделата јадело една од најотровните печурки Аманита вироса слична на шампињоните собрани од Шар Планина.

26.10.2013 - 13:07

најчитано сега