Стоилковски: Илинден е македонскиот непокор – отчукувањето на македонското срце жедно за правдина

 

„Илинден бил, е и ќе биде Денот, Симболот против “Тиранијата на жедните за крф и гладните за чоечко месо муртати”! Манифестот, Крушевскиот, ги опишува Муртатите “Шчо гледаат… и нас и вас да дотераат до питачки стап и нашата мила и богата земја Македонија да заприлегат на пуста пустиња”!
Илинден е македонскиот непокор, Илинден е македонскиот такт, пулс, отчукувањето на македонското срце жедно за правдина.
Муртати никогаш не биле и нема да бидат Илинденци, во ниеден Илинденски Манифест!
За многу години Илинден Македонци, за многу години Илинденци!“ – напиша портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.08.2019 - 13:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега