Сода бикарбона и лимон: Моќна комбинација која прави чуда

Научните истражувања откриле дека неколку капки лимонов сок измешани со сода бикарбона можат да ви го спасат животот.

Оваа комбинација може да го забави развојот на тешките болести или целосно да ги отстрани канцерогените клетки.

Содата бикарбона се користи за нега на телото и однадвор и однатре. А ако додадете и витамин Ц што се наоѓа во лимоновиот сок, добивате моќна комбинација што го штити целото тело.

Ова се придобивките од сода бикарбона и лимонов сок:

1. Го алкализираат телото

Комбинацијата од лимон и сода бикарбона го алкализира целото тело. Тоа помага во борбата против ацидоза која се јавува кога бубрезите не отстрануваат доволно киселини од телото или кога телото произведува премногу киселини. Ова е исто така одличен лек за бубрезите, ја олеснува нивната функција, а му помага на телото и да се прочисти и да ги согори маснотиите.

2. Метаболизам

Сигурно сте чуле дека лимонот ја забрзува дигестијата, но ако му додадете малку сода бикарбона, ќе добиете одлична мешавина што успешно се бори со надуеноста, но и помага во борбата против гастроезофагеален рефлукс.

3. Го прочистуваат телото

Оваа мешавина го прочистува црниот дроб, а дозата витамин Ц го јакне телото, односно му помага да се избори со вирусите. Поради сето ова, не заборавајте секое утро да испиете лимонада во која сте разматиле мала лажичка сода бикарбона. На тој начин ќе го регулирате лошиот холестерол и ќе ја подобрите работата на кардиоваскуларниот систем.

Како се користи?

Состојки:

Сок од половина лимон

1 лажичка сода бикарбона

1 чаша вода (200 милилитри)

Примена:

Исцедете го лимонот и во тој сок додајте сода бикарбона, па сето тоа прелијте го со вода. Пијте ја оваа лимонада на празен желудник секое утро 7 дена. Направете пауза 14 дена, па повторете го третманот.

 

Овој пијалак успешно се бори против туморот и ја спречува појавата и развојот на канцер.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.07.2019 - 13:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега