Трик како да одберете домат кој нема да горчи - направете разлика, само еден е вкусен

Ако досега не ви се допаѓаше доматот, како и да го зготвите, можно е да е проблемот во овој трик кој малкумина го знаат.

Јкога следниот пат ќе одите на пазар и ќе одлучите да купите модри домати, обрнете внимание како ги бирате. Притоа, не мислиме само на тоа да ги допрете да видите дали се премеки, туку дали е машки или женски домкат.

Да, добро прочитавте - и доматите имаат пол. Како воопшто да се знае дали доматот е машки или женски? Така што ќе го погледнете крајот спротивно од оној каде е стеблото.

Ženski patlidžan

Ако таму виджите долгнавеста длабнатина, како на горната фотографија, тогаш станува збор за женски домат.

Muški patlidžan

Ако длабнатината е округла, значи е машки домат.

Разликата меѓу машкиот и женскиот домат е голема. Женскиот домат е полн со семки и генерално со полош вкус, па со самото тоа и не е вкусен.

Затоа секогаш гледајте да изберете машки дома и ќе забележите дека има подобар вкус, не горчи и полесен е за готвење.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.07.2019 - 13:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега