Оваа моќна билка има лековити својства- најдобро е да ја конзумирате свежа, а помага и во спречување на рак

Спанаќот е исклучително здрава билка за која мора да знаете дека има и лековити својства.

Зеленчукот содржи разновидни витамини, бета-каротин, влакна, калциум, селен, манган, натриум, цинк, калиум, магнезиум и фосфор. Количината на протеини во него е повисока отколку во мешунките. Како спанаќот е корисен за жените? Ова не е само здрава храна, туку и диететски: сто грама од производот содржи само дваесет и три калории. Повеќето во спанаќот се витамини А и Ц, кои не се уништуваат дури и за време на обработката и помагаат на телото да ја задржи младестата на кожата. Со еден збор, не е неопходно да се размислува за тоа дали спанаќот е корисен. Уникатната комбинација на супстанции во овој зеленчук, исто така, делува како средство за чистење: токсините и шлеците го напуштаат телото поефикасно со честа употреба на садовите од него. Со износот на каротен спанаќ е втор само на моркови. Оваа комбинација на својства го прави овој зеленчук задолжителна во листата.

Стресот настанува кога телото не е способно да ги неутрализира слободните радикали кои може да предизвикат хронични болести, па спанаќот може да помогне и да направи рамнотежа бидејќи е полн со антиоксиданти.

На пример, добро е во проблемите со непцата и забите и ја контролира работата на желудникот и цревата, ја намалува стапката на развој на тумори и помага во спречувањето на рак. Овој зеленчук е особено корисен за вклучување во исхраната на деца и бремени жени, како и на луѓето со исцрпеност. Покрај тоа, спанаќот е различен тоник, диуретик и антиинфламаторни својства, што значи дека вреди да се јаде со гастритис, анемија, со ентероколитис и хипертензија. Сето тоа е добро за спанаќот ќе биде одлична алатка за поддршка за нервен слом и стрес: наполнетоста на зеленчук врз база на витамин ќе даде енергија и ќе се врати благосостојбата. Кога се препорачува запек, затоа што содржи многу влакна и хлорофил, кои го чистат цревата. 

Во него има лутеин, придонесувајќи кон стабилното функционирање на очите и спречување на Луѓето кои подолго време трошат на компјутер може да се ослободат од постојан замор и иритација на очите со помош на редовна употреба на спанаќ. Поради овој зелен зеленчук, промените во видот поврзани со стареењето ќе се појават подоцна од што нормално треба.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.05.2019 - 18:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега