Мозаик: Креативна техника за украсување на велигденските јајца

Не постои поубав тајминг за креативност и фантазија од велигденските празници!

Постојат милион начини и техники за да имате што поубави јајца на трпезата, но оваа е една од нашите омилени.

Станува збор за техниката МОЗАИК, со која јајцата ќе изгледаат неверојатно. А најдобро од се е што е многу лесна и едноставна!

Она што ви е потребно се обични фарби за јајца, изолир лепак во различни бои и секако јајца.

1.Јајцата исфарбајте ги во посветли бои и оставете да се исушат.

2.Најдобро е да ги поставите јајцата на сунѓер за да бидат подеднакво исфарбани.

3.Кога јајцата ќе се исушат, исечете го изолирот на поситни еднакви фигури- триаголници, кругови…

4.Лепете ги на јајцето со оставање малку простор меѓу фигурите.

5.Потоа јајцето исфарбајте го во друга боја по ваша желба и оставете да се исуши.

6.Ви остана уште да ги одлепите траките од изолирот и добивте преубаво МОЗАИК ЈАЈЦЕ!

Ова е брз,едноставен и евтин начин со кој вашите јајца ќе изгледаат неверојатно!

 

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.04.2019 - 14:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега