Реконструкција: Рашковски и Алаѓозовски во аут - Десковска и Николовски заминуваат од образование и земјоделство

Драги Рашковски најверојатно си заминува од позицијата Генерален секретар во Владата дознава Press24 од свои извори. Според неофицијалните информации, во рамките на најавената владина реконструкција неговото место ќе го земе актуелниот министер за земјоделство Љупчо Николовски кој својата позиција ќе ја отстапи за да може да влезе во меѓупартиските пазарења.

Слично ќе помине и Рената Десковска. Таа ќе го отстапи Министерството за образование и ќе замине во испразнетиот ресор Правда. Најверојатно ова министерство ќе оди за кадар на ДУИ.

Речиси извесно е дека во аут ќе биде и Алаѓозовски па најверојатно и Министерството за култура заедно со образование и земјоделие ќе биде понудено на коалиционите партнери. Премиерот Заев првично најави дека реконструкцијата ќе заврши до крајот на минатиот месец, но разговорите со новите коалициони партнери се уште траат.

Извесно е дека во новата влада ќе влезе ДПА и скопското крило на БЕСА кое според неофицијалните информации бара и ресорно министерство. Се уште не се знае дали таму ќе биде и крилото на Касами. Јасно е дека во новата влада нема да биде Алијансата на Села од партиите во албанскиот политички блок. Во такви услови Заев би можел да го зголеми мнозинството за 7 пратеници.

 

 

 

06.05.2018 - 11:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега