Антиќ: Шпанскиот судија ни се закани

Револтиран од судиските неправди против македонксата кошаркарска репрезентација на првите два натпревара од Евробаскетот во Словенија, капитенот Перо Антиќ на синоќешната прес-конференција по дуелот со Литванија даде своја оценка за делителите на правдата.

- Им честитам на Литванците за победата, но ова што се случува со судењето е срам и за ФИБА Европа и за првенството. Шпанскиот судија Артеага ни се закани уште на турнирот во Шпанија дека ќе видиме што ќе ни направи на ЕП и еве тој заканата ја реализираше тука. Не барам причина за поразите само кај судиите, но ова е симптоматично, изјави Антиќ.

Тој додаде дека очекувал пофер судење во однос на средбата со Црна Гора.

- Очекувавме пофер однос, не да ни помагаат, туку да биде фер, еднакво. Се боревме максимално, успеавме да се вратиме од висока негатива, но не спречија во налетот. И да било фаул, требаше веднаш да свирнат, не после пет секунди, рече македонскиот капитен.

За Антиќ ништо не е изгубено и ги повика своите соиграчи да не се откажуваат до крај.

- Инаетот кај нас постои, ако одиграме без осцилации и сконцентрирано од прва до последна минута, можеме да победиме против Србија.

И селекторот Пипан упати честитки за победата на Литванците, но не остана без коментар за судиските одлуки во спорните моменти.

- На два меча по ред ни се случува материјално кршење на правила на наша штета. Верувавме во себе, по негативата од 12 разликата дојдовме до минус три и тогаш ни ја запреа контрата со фаул кој беше досуден после пет секунди. Вистина е дека Артеага ни се закани во Шпанија. ФИБА мора да реагира и да им се стави крај на ваквите работи. Имам чувство дека немаме ист третман како другите што не ми се случило во кариерата, нешто не е во ред, истакна Пипан.

Осврнувајќи се на играта на неговите избраници, Словенецот ги нагласи осцилациите кои се појавуваат, но и позитивните работи како одбрана во последната четвртина.

- По неправдата против Црна Гора, многу ја посакувавме победата, но што е тука е. Останува да се бориме до крај, а победата денеска на Летонија ни оди во прилог, така што шансите и натаму ни се отворени. Единствено ми е навистина криво што целиот напор што го вложија момците летово не вродува со плод поради неспортски работи, заклучи Алеш Пипан.

Македонија синоќа во 2.коло од Б групата во Јесенице загуби од Литванија со 75:67. 

06.09.2013 - 09:39

најчитано сега