Се судрија два авиона во Мелбурн

Два патнички авиона се судрија денеска на писта на аеродромот во Мелбурн и иако и двата авиона се оштетени, за среќа никој од патниците не е повреден.

Сударот се случил откако авион Боинг 737 на Вирџин Острелија со 175 патници во него требало да полета за Марукидор и маневрирал по пистата, удрил во празен авион А320 на компанијата Џетстар.

Штетата се проценува околу 2,75 милиони долари. 

ФОТО: Денешен

12:02

најчитано сега