Вчерашните земјотреси во Грција оштетија 300 куќи

Вчерашните земјотреси кои беа регистрирани во Грција оштетија тристотини куќи во централниот дел на Грција.

Според жители на селата во реонот на Фтиотида, Амфиклија и Ренгини штетите се значителни. 

Инаку, вчерашните потреси биле со интензитет од 4,2 и 5,1 степен според Рихтерова скала,а епицентарот се наоѓал во близина на градот Ламија.

ФОТО: Нетпрес

 

11:16

најчитано сега