Поголема посетеност на Народниот музеј и спомен-куќите во Велес

Годинава е зголемен бројот на посетители од државава и странство на Спомен-куќата на поетот и револуционер Коста Солев Рацин, Народниот музеј и на Спомен-костурницата во Велес.

Како што информира кустосот во спомен-куќите Весна Трипчева, во првите месеци годинава и за неколку дена од мај, Спомен-куќата на Рацин ја посетитиле 1.075 посетители, главно групи на ученици од земјава кои организирано доаѓаат во Велес. Во истиот период лани имало 500 или двојно помалку посетители. 

- Учениците се интересираат за животот на Рацин, а прашуваат и за неговата смрт. Посебно интересна им е гостинската соба на Рацин и неговото семејство, појасни Трипчева.

Лани за цела година во спомен-куќите во Велес имало 1.800 посетители. Трипчева информира дека посетителите во Народониот музеј се воодушевваат од новопоставената збирка на накит од праисторијата до денес, а се интересираат и за други експонати од археолошката, етнолошката и историската постановка на музејот.

- Народниот музеј во Велес лани имал 1.774 посетители, а во првите неколку месеци годинава дури над 1.300 посетители од земјава и странство, рече Елица Николова, директорка на Народниот музеј.

Според неа, зголемениот број посетители е резултат на се поголемиот број на туроператири кои одлучуваат групите туристи да ги носат во посета на културно-историските знаменитости на Велес.

- Годинава заврши надворешната и внатрешна реконструкција на Спомен-костурницата од НОВ, која е исто така интересна за посетителите на Велес, информира Николова.

 

 
 
12.05.2016 - 16:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега