Се одбележува Денот на македонската полиција

Во скопската касарна „Илинден“ денеска ќе се одржи централната свеченост во рамки на одбележувањето на 7-ми Мај - Денот на македонската полиција.

Како што е најавено, на свеченоста ќе говорат министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, директорот на Бирото за јавна безбедност Горанче Савовски и командантот на Единицата за специјални задачи „Тигри“ Славчо Петрушевски, која воедно одбележува 35 години јубилеј од нејзиното формирање.

Покрај централната свеченост во Министерството за внатрешни работи пред споменикот на загинатите припадници на МВР, цвеќе ќе положат министерот Спасовски со претставници на МВР и семејствата на загинатите припадници на МВР, а потоа цвеќе ќе биде положено и пред споменикот на граничната полиција.

Делегација на МВР ќе положи цвеќе и на споменикот во Базата „Брест“ посветен на загинатите припадници од хелихоптерската несреќа. Предвидена е и посета на споменикот на загинатите бранители во паркот „Жена борец“.

Претставници на МВР традиционално ќе ги посетат децата без родители од Домот за згрижување на деца и младинци „11 Октомври“, Домот за доенчиња и мали деца во Битола и Дневниот Центар за деца со посебни потреби во Тетово, при што на децата ќе им бидат дадени пригодни подароци. 

 
 
06.05.2016 - 08:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега