Продолжува дијалогот Белград-Приштина

Премиерите на Србија и Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи и денеска ги продолжуваат преговорите за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. 

Тие и денеска со посредство на Кетрин Ештон ќе се сретнат во Брисел.

Инаку, српскиот премиер Дачиќ изјави дека е оптимист и верува дека ќе има позитивен резултат од дијалогот.

Се очекува Ештон, во вторник да го посети Белград.

најчитано сега