Вооржуен судир на границата меѓу Србија и Косово: Косовски Албанци половина час пукале на полицијата

 

Двајца етнички Албанци се ранети во вооружениот судир меѓу српската Жендармерија и неколку Албанци од Косово, јавува српски Курир повикувајќи на оицијални извори во српското МВР.
Според порталот, групата била затекната на граната меѓу Србија и Косово во атарот на селото Боровац.
Престрелката траела половина час. Командатот на српската Жандармерија за Курир потврдил дека има двајца повредени Албанци кои се префрлени во болница во Приштина но се сомнева дека има уште неколку кои се кријат во шумата. Доколку бидат пронајдени ќе им се пружи лекарска помош.
Во моментов, како што јавуваат српските медиуми селото е целосно заторено и трае акција на полициските сили во која се апсат осомничените за нелегална сеча на шумата

најчитано сега