Не очекува пеколен бран - еве како да се заштитите

Македонија во следните неколку денови ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса што ќе предизвика позначителен пораст на дневните температури. Особено топло ќе биде во среда и четврток, кога во југоисточните делови се очекуваат и до 40 степени.

Токму поради пеколот кој што не очекува неделава, потребно е да пиете многу вода и течности, и да конзумирате овошје и зеленчук кои треба да се добро измиени за да се превенира од цревни заболувања. Треба да се пие и безбедна вода, а доколку се користи флаширана вода, таа треба да се чува на темно и ладно место. 

Исто така, се препорачува да не се излегува до 17 часот ако не е потребно и да се носи лесна облека.

 

 

 

Оцени ја веста

07.07.2015 - 10:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега