Позната водителка која усмрти пешак пуштена на слобода

Поранешната водителка на РТС Петра Цвијиќ доби ослободителна пресуда, откако била обвинета за иницирање на сообрајаќна несреќа каде загина 73 годишниот Слободан Бајиќ.

Ослободителната пресуда доаѓа откако сообраќајниот вештак утврди дека починатиот Бајиќ не ја преминувал улицата на пешачки премин, како и дека пред возилото на Цвијиќ се нашол, откако излезлегол од пред автобус.

Според вештакот Цвијиќ би можела да го избегне пешакот, само ако се движела со 20 км на час, што не е возможно, пренесува kurir.rs.

За семејството на Бајиќ оваа пресуда е срамна.

 

 

Оцени ја веста

29.05.2015 - 11:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега