Калашњиков заврши во болница во Москва

Руското Министерство за вонредни ситуации соопшти дека таткото на легендарниот АК-47, 93-годишниот Михаил Калашњиков е пренесен на лекување во болница во Москва.

Се работи за творецот на АК-47 , популарното оружје кое во светот има 100 милиони примероци. 

најчитано сега