АУДИО: Еве за што разговарале пилотите непосредно пред да се сруши авионот на Борис Трајковски

Авионот се сруши на 26. февруари 2004. година, неколку километри од мостарскиот аеродром, а потоа се запалил. Сите загинале на лице место.  

- Седум грешки во текот на летот направил екипажот кој управувал со авионот во кој бил македонскиот претседател Борис Трајковски со соработниците. Последната била кобна, потврди Комисијата која ја истражувала оваа авионска несреќа, а чиј извештај денес и официјално е презентиран на јавноста, пренесе Аваз.  На местото на несреќата пронајдени се две црни кутии, а Аваз објави снимка од аудио записите од разговорот меѓу пилотот и копилотот пред самиот пад. 

 

 

Оцени ја веста

06.01.2015 - 22:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега