Австрија се дави во вода

 

Австрија која изминатата недела беше погодена од поплави, повторно е соочена со ново невреме. Од поројните дождови повторно се излија реките во државата.

 Во општината Холабрун во Долна Австрија, се излеа река, а центарот на местот Фелинг е под вода.

Ноќеска се поплавени и местата Пајгартен, Аугентал, Јецелдорф, Хаугсдорф и Алберндорг. 

најчитано сега