Пронајдени телата на 24 мигранти по бродоломот во Босфорскиот теснец

Дваесет и четири безживотни тела се пронајдени од спасувачките екипи откако брод со 40 илегални мигранти се преврте во морето на Босфорскиот теснец.

Седум луѓе се спасени од морето, а потрагата по останатите патници на бродот се уште е во тек каде се вклучени чамци од крајбрежната стража и хеликоптер.

Голем број илегални имигранти од Африка и од Блискиот Исток минуваат преку Турција за да стигнат до земјите на Европската унија, најчесто патувајќи во лоши и преполни бродови. 

03.11.2014 - 12:58

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега