За сите кои планираат да се иселат од Македонија: Во ова земја имате најголеми шанси

Канада во 2015 година ќе прими рекорден број доселеници. Според информациите кои ги објавува локалното министерство за државјанство и имиграција наредната година во оваа земја докумети ќе добијат меѓу 260.000 и 285.00 луѓе.
„Нови имиграционене план го засилува фокусот на нашата влада на долгорочниот економски раст и добробитот на сите Канаѓани. Со овој план ќе им посакаме добредојде на рекорден број луѓе кои ќе допринесат за нашата економија преку пазарот на работна сила“ - изјави министерот за државјанство и имиграција на Канада Крис Александер.
Тој објасни дека најголем дел од доселениците или околу 65% ќе бидат примени во категоријата економски имигранти преку т.н. експресна виза која ќе почне да се применува од почетокот на јануари наредната година и ќе овозможи флексибилност и брзо исполнување на условите кои ги бараат работните места за кои нема доволен број Канаѓани.
Останатите 35% ќе го сочинуваат членовите на семејствата на доселениците кои се веќе во Канада но сакаат да ги повлечат и најблиските.
Статистиката вели дека од 2006 до 2013 во Канада на овој начин се доселуваат во просек по 257.000 луѓе годишно.

03.11.2014 - 11:02

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега