Меркел: Турција не треба да употребува сила врз демонстрантите

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска во Берлин дека не треба да има насилство врз турските демонстранти.

- Очекувам да се решат проблемите со младите луѓе во Турција и да не се употребува сила врз демонстрантите, истакна Меркел на заедничката прес-конференција со премиерот на Тунис Али Ларајед.

најчитано сега