Тони Блер - нов советник на албанската Влада

Поранешниот британски премиер Тони Блер прифати да биде советник-консултант на идната влада во Албанија, тврди лондонски „Дејли телеграф“.

Весникот пишува дека Блер ќе делува како консултант на албанската социјалистичка партија и на нејзиниот лидер Еди Рама, веднаш по парламентарните избори во Албанија, на кои се очекува нивна победа. Рама важи за популарен политичар, а испитувањето на јавното мислење во земјата покажува дека тој би можел да добие и 49 отсто од гласовите.

Поранешниот британски премиер ќе им ги пренесува искуствата од политиката и програмите на новите лабуристи, кои трипати едноподруго, победуваа на изборите во Велика Британија, меѓу 1997 и 2005 година.

 

најчитано сега