Кока Кола ја призна најголемата тајна! - ќе ја пиете ли и понатаму?

Мултинационалната компанија Кока Кола ја призна својата голема тајна!

Претседателот на Кока Кола за Северна Америка Сенди Даглас, призна дека самиот тој пиел многу кока кола, поради здравјето. Во една лименка, на најпопуларниот освежителен пијалок има дури шест коцки шеќер.

Иронично е што Даглас, кој за компанијата работи 26 години, признава дека Кока Кола може да го наруши здравјето, а истовремено потикнува други да ја купуваат.

Очигледно е дека Кока Кола одлучила да го измени својот имиџ на најповикан виновник за дебелината кај Американците, затоа што пред година дена, и челникот на компанијата за Европа, Џејмс Куинси, призна дека предизвикува дебелеење. Тој призна откако еден новинар го соочи со фактот дека во само една лименка има шест коцки шеќер.

„И ние мораме да дадеме свој допринес во решавањето на проблемотсо дебелината. Децении земаме повеќе калории отколку што трошиме. Затоа на своите потрошувачи им даваме информации за калориите на амбалажата и ги ставаме тие информации во рекламите“, вели Џејмс. 

10.10.2014 - 20:02


 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега