Затвор за Србите што учествуваат во странски конфликти

Србија подготвува предлог-закон, што предвидува до осум години затвор за учество во војни или вооружени конфликти во странство, и од две до десет години за организирање такво учество, пишува весникот „Политика“.

Предлог-законот, предложен од Социјалдемократската партија на Србија веќе е усогласен со Министерството за правда и ќе биде поднесен на разгледување во Парламентот во октомври.

Уште во ноември минатата година, партијата предложи до Парламентот закон, според кој членството на српски државјани во терористички групи по светот се смета за криминална дејност, но поради предвремените парламентарни избори предлог-законот беше симнат од парламентарна процедура.

Вакви закони веќе стапија во сила во Македонија, БиХ и Црна Гора, а во Косово се внесени предлози за измени во кривичниот кодекс во таа смисла. 

26.09.2014 - 18:12

 


 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега