ВИДЕО: Москва на нозе - „Маршот на Дрина“ на војниот оркестар Ниш поздравен од илјадници Руси

Настапот на Војниот оркестар Ниш на меѓународниот фестивал на војниот оркестар во Москва беше поздравен од илјадници луѓе.

Foto: Vojska Srbije

Foto: Vojska Srbije

Оркестарот од Москва беше поздравен со громогласни аплаузи и скандирања, додека ја изведуваше композицијата „Марш на Дрин“, а од нивна страна беа изведени и други српски родољубиви песни. 

Војниот оркестар од Ниш во состав од Копнената војска, под диригентската палка на капетанот Дејан Џорџевиќ, настапи на меѓународниот воен музички фестивал „Спаска башња“ кој се одржа од 30 август до 7 септмври во Москва. 

 

Foto: Vojska Srbije

Foto: Vojska Srbije

На фестивалот на кој учествуваа околу 1500 музичари, како и други уметници, како пејачи, акробати, мајстори во боречки вештини, освен српскиот оркестар, настапиле и ансамбли од Јерменија, Бугарија, Грција, Ирска, Италија, Казахстан, Кина, Мексико, Турција и Швајцарија. 

 

Foto: Vojska Srbije

Foto: Vojska Srbije

Настапот на нишкиот воен оркестар, кој секојдневно ги изведува композициите „Марш на Дрина“, под водство на композиторот и прв воен диригент Станислав Бинички, „Александар Први“, композиторот Фрањо Покорни и „Милан Обреновиќ“, композиторот Давор Јенк, биле запазени и пропратени со одушевување од повеќе од илјадници посетители на фестивалот. 

Foto: Vojska Srbije

Foto: Vojska Srbije

По учеството на меѓународниот фестивал по повод Денот на храброста во Србија и на отворањето на „Андиќградот“ во Вишеград, ова е трет меѓународен настап на Воен оркестар од Ниш во оваа година. 

26.09.2014 - 14:03

 


 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега