Само 2% од луѓето можат да го решат овој тест на Ајнштајн

 

Познатиот научник Ајнштајн тврдел дека само 2 проценти од светската популација можат да го решат овој тест.

Земете пенкало и хартија и пробајте и вие да го најдете решението...

Задача:

5 куќи се обоени во 5 различни бои. Во секоја од тие куќи живее личност од различна националност. Сите тие сопственици пијат различен пијалак, свират различен инструмент и чуваат различни домашни миленици. Ниту еден сопственик нема ист миленик, инструмент ниту пијалак.

Врз основа на долу наведените податоци, откријте кој чува риби како миленици.

Познати детали:

- Британецот живее во црвена куќа

- Швеѓанецот чува кучиња.

- Данецот пие чај.

- Зелената куќа е лево од белата куќа.

- Сопственикот на зелената куќа пие кафе.

- Личноста која свири виолина одгледува птици

- Човекот во жолтата куќа свири клавир.

- Човекот во средната куќа пие млеко

- Норвежанецот живее во првата куќа

- Човекот кој свири труба живее покрај оној што чува мачки

- Човекот кој чува коњи живее покрај човекот кој свири на клавир

- Сопственикот кој свири армоника пие пиво

- Германецот свири гитара

- Норвежанецот живее покрај сината куќа

- Личноста која свири труба има сосед кој пие вода

Постои само едно решение кое ги задоволува сите горе наведени услови... Што мислите кое е???

Решение:

1 куќа: Норвежанец, жолта, вода, клавир, мачиња

2 куќа: Данец, сина, чај, труба, коњ

3 куќа: Британец, црвена, млеко, виолина, птици

4 куќа: Германец, зелена, кафе, гитара, риби

5 куќа: Швеѓанец, бела, пиво, армоника, куче

22.09.2014 - 12:10


 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега