Свечен прием на првачињата во Штип

Во Штип денеска беа примени 426 првачиња, запишани во петте основни училишта во општината. Со свечени  приредби тие ги запознаа своите наставници и училиштата каде што ќе ја посетуваат наставата.

Маја Ашкилова од Одделението за образование во Општина Штип информираше дека во сите основни и средни училишта се преземени мерки согласно со препораките на Центарот за јавно здравје за спречување на ширењето на жолтицата.

Во сите училишта и градинки во општината е завршена дезинфекцијата  пред почетокот  на учебната 2014/2015 година.

- Првиот училишен час ќе почне со миење на рацете, учениците ќе имаат предавање за личната хигиена и начинот на пренесување на жолтицата. Согласно препораките кои ги добивме, учениците пред да влезат треба задолжително да ги дезинфицираат своите обувки, а во сите тоалети во училиштата има течни сапуни, рече Ашкилова.

Директорот на Центарот за јавно здравје-Штип Велик Грков рече дека во август се регистрирани 43 лица заболени од жолтица и дека крај на епидемијата во Штип ќе биде прогласен тогаш кога во две недели нема да се појави нов сомнителен случај. 

29.08.2014 - 13:54
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега