Именуван новиот премиер на Бугарија

Бугарскиот професор по право и поранешен социјалистички пратеник Георги Близнашки (57) е именуван денеска за вршител на должноста премиер на Бугарија.

Нов министер за финансии ќе биде 49-годишниот Румен Порожанов, наведе во изјавата претседателот Росен Плевнелиев.

Преодната влада презема должност откако коалицијата предводена од Социјалистите поднесе оставка кон крајот на јули. Новата влада ќе ги подготви изборите закажани за 5 октомври.

05.08.2014 - 12:16
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега