Зошто мажите имаат брадавици?

Сте се запрашале ли некогаш зошто мажите имаат брадавици? Конечно го добивме одговорот и на тоа прашање.

Кај мажите брадавиците немаат никаква практична примена. Одговорот на прашањето зошто мажите имаат брадавици е во почетокот на развојот на фетусот, тврдат канадските научници.

- Во периодот од осум недели фетусот се уште нема пол, а пред да ги добие машкките атрибути, мажот всушност е од женски пол. Неговиот пенис настанува од женскиот клиторис, тврдат научниците.

Според нив дека полот е одреден со самиот чин на оплодување, но машкиот хромозом ипсилон произведува тестостерон дури од шестата недела. Значи во текот на првите недели сите ебриони минуваат низ „женска фаза“ која подразбира развој на репродуктивните органи и брадавиците.

Кога ипсилон хромозом конечно се манифестира, јајниците се спуштаат и ги формираат тестисите. Настануваат и брадавиците, но не доаѓа до формирање на гради. 

28.06.2014 - 16:09
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега