Катар ќе гради остров вреден 5,5 милијарди долари

Катар планира да гради остров вреден 5,5 милијарди долари во главниот град Доха.

Се работи за вештачки остров каде ќе има луксузни хотели, вили и крузери, а во хотелите ќе бидат сместени посетителите на Светското фудбалско првенство 2022.

Хотелите ќе имаат капацитет да примат 25.000 гости.

 

најчитано сега