Невреме во Италија: Училиштата затворени, возовите запрени...


Италијанските власти прогласија црвен аларм за делови од регионот Венето поради екстремните временски услови, бидејќи бранот обилни врнежи и силни ветрови продолжуваат да погодуваат поголем дел од Италија.

Други делови од регионите Венето и Емилија-Ромања се под портокалова тревога, втора најсилна, поради временските услови кои исто така донесоа обилни снежни врнежи во областите на повисоките места, пренесува Анса.

Сообраќајот на линијата Милано-Венеција меѓу Виченца и Падова и денеска е во прекин, откако во вторникот возовите беа запрени поради опасност од поплави и лизгање на земјиштето.

28.02.2024 - 10:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега