„Не прифаќаме сочувство, се уште не сме го виделе детето“, се огласија родителите на Данка


Мајката и таткото на Данка Илиќ, Ивана и Милош, првпат разговараа заедно за кобниот 26 март кога ја загубија ќерката. Тие едвај зборуваа за денот кога нивното дете исчезнало. Прво проговори таткото на Данка, а потоа се приклучи и нејзината мајка, која очигледно е на мислење дека не сака никој да и изразува сочувство бидејќи длабоко во себе верува дека нејзината ќерка е жива, објавија српските медиуми.

– Поради се што е кажано за нас и дека сме клеветени на најлош можен начин, ние двајца како родители кажавме дека јавно ќе зборуваме кога ќе се реши случајот, односно кога ќе ја дознаеме целата вистината за исчезнувањето на нашата ќерка Данка, изјави Милош Илиќ за Република.

Ивана и Милош раскажаа како нивниот среќен живот веднаш се претворил во кошмар од кој велат дека никогаш не излегуваат.

– Што мислите, како ни оди?! Како се нашите души и срца?! Како сме без дете? Како се чувствуваме кога синот ќе не праша каде е сестра му, кога ќе каже: „Мамо, каде е Данка?“, а таа ја нема, праша мајката.

На прашањето да опишат како исчезна Данка и која е вистината за нејзиното исчезнување, родителите рекле дека „се е лага“, освен што многу луѓе го барале девојчето.

-Ивана е добра мајка, а јас добар татко, но… до вистината се уште не е стигнато. Монструмите се уапсени, но…, Милош остана нејасен.

Ивана и Милош истакнаа дека не прифаќаат сочувство од околината, иако се облечени во црно од денот кога полицијата соопшти дека се оствариле најстрашните сомнежи и дека Данка била удрена од службено возило од двајца работници на јавното комунално претпријатие „Водовод“, Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ и фрлена во возилото и дека кога подоцна заплакала, наместо да и помогнат, ја убиле.

„Не прифаќаме кога ни изразуваат сочувство, да ги замолиме да не го прават тоа затоа што се уште не сме ја виделе ќерката. Останува уште таа една трошка надеж дека ќе се врати жива. Сакам да нагласам дека не палевме свеќи поради најлошото, туку да и го осветлиме патот за враќање“, рече мајката.

16.04.2024 - 16:37

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега