Не ја фрлајте: Кората од лимонот е поздрава од лимоновиот сок

Лимонот е еден од главните цитруси, кој изобилува со минерали и витамини, важни за нашето здравје...

Кората на лимонот ја омекнува сувата кожа на лактите. Можете да ја размешате со 1 чајна лажица сода бикарбона и неколку капки сок од лимон. Ставете од оваа смеса на стапалата и таму каде што ви е сува кожата, па измијте се.

Со кората од лимон може да го намалите холестеролот и да го детоксицирате организмот. Имунитетот ви се зголемува значително од него, затоа изрендајте го и може да го употребувате како зачин во јадењето.

Кората на лимонот е многу корисна, затоа што е богата со витамин П и фитоцидни материи, кои ги уништуваат микробите. Кората содржи и етерични масла кои се корисни за: нормализирање на крвниот притисок, намалување на нивото на холестерол, превенција од атеросклероза, зајакнување на имуниот систем, главоболка, гадење, исцрпеност, подобрување на помнењето и концентрацијата.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.06.2020 - 13:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега