Научници: Луѓето можат да учат и додека спијат

Швајцарски научници открија дека луѓето додека спијат можат да запаметат сосема непознати зборови.

Додека спие, човекот може несвесно да научи нови зборови и да прави асоцијации со познати концепти. Ова го потврдија швајцарските психолози професорката Катарина Хенке и нејзините колеги Марк Кутст и Симон Рух.

Тројцата истражувачи од Берн го извршија следниов експеримент со 41 волонтер: во состојба на сон, во слушалки им пуштале неколку зборови, од кои едниот е измислен, а другиот е постоечки концепт.

Откако се разбудиле, учесниците во експериментот биле во можност да ги повторат зборовите и да имаат конкретна идеја за нивното значење.

Ако новите зборови биле повторувани на учесниците во експериментот додека се во фаза на длабок сон т.н. Up State – 60 отсто од нив точно одговориле на нивните прашања.

Во таа фаза на спиење сите мозочни клетки „работат” заедно. Но, тоа трае многу кусо – само половина секунда. И тоа се менува со т.н. фаза на Down-State, при што нема активност меѓу различните делови на мозокот.

Марк Цјуст, еден од авторите на студијата, предупредува, сепак, дека резултатите од експериментот не треба да бидат погрешно протолкувани.

-Да, експериментот покажува дека сме способни да научиме нови концепти и прилично несвесно, но тоа не значи дека ноќе мораме да го бомбардираме нашиот мозок со чудни зборови во надеж дека ќе се сетиме на еден од нив. Ова дефинитивно го попречува здравјето на спиењето, предупредува тој.

Според него, важен заклучок од експериментот е дека очигледно е дека човекот може да учи несвесно и тоа може да помогне во лекувањето на разни болести.

09.08.2022 - 23:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега