НАТО за „Северен тек“: Силно ќе одговориме на нападите врз инфраструктурата

НАТО излезе со соопштение поврзано со експлозиите на Северен тек 1 и 2.

Алијансата ги повика сите земји-членки да се приклучат кон заедничката изјава.

„Оштетувањето на гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ во меѓународните води во Балтичкото Море предизвикува длабока загриженост. Сите моментално достапни информации укажуваат дека ова е резултат на намерна, непромислена и неодговорна саботажа.

Протекувањето предизвикува ризици за испорака на енергетски производи и значителна штета на животната средина. Ги поддржуваме тековните истраги за да се утврди причината за штетата.

Како сојузници, се обврзавме да се подготвиме за одвраќање и одбрана од употреба на сила против производителите на енергија и одбрана од други хибридни тактики на државните и недржавните актери. Секој намерен напад на важната инфраструктура на сојузниците ќе наиде на единствен и решителен одговор“, се вели во соопштението на НАТО.

29.09.2022 - 13:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега