НАСА ќе ја лансира најмоќната ракета на Месечината

НАСА ги одбројува последните часови до лансирањето на најмоќната ракета за Месечината, која е наречена Спејс Лаунч систем (СЛС).

Ракетата треба да полета од вселенскиот центар „Кенеди“ во 14.33 часот по македонско време.

СЛС е најмоќното летало дизајнирано од НАСА досега и ќе има за цел да ги врати луѓето на површината на Месечината, а новите мисии се очекува да почнат најрано во 2025 година.

Една од главните цели на пробниот лет е да се тестира издржливоста на ракетата при враќање во Земјината атмосфера.

29.08.2022 - 10:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега