Најпознатиот инфлуенсер и мотивациски говорник лажел за деталите од неговиот живот

Џеј Шети, популарен инфлуенсер на социјалните мрежи, мотивациски говорник и автор на две најпродавани книги, лажел за деталите од неговиот ран живот и плагијат на објавите на социјалните мрежи, според извештајот објавен од „Гардијан“.

Во извештајот се вели дека 36-годишниот британски Индиец лажел дека поминал три години во храм во Индија, живеејќи со монаси. Како што е наведено на официјалната веб-страница на Шети за неговиот ран живот, „за време на неговите училишни години, Џеј Шети ги поминувал годишните одмори живеејќи со монасите во Индија, потопувајќи се во нивната мудрост и учења“, пренесува „Гардијан“.

Извештајот на „Гардијан“ ја доведува во прашање автентичноста на наративот на Шети за неговиот ран живот, кој беше камен-темелник на неговото патување како јавна личност, и кредибилитетот на неговиот идентитет како гуру.

По дипломирањето, Шети се откажува од животот со материјален успех за да живее како монах. Три години подоцна, тој има уште едно откровение: неговата цел во животот не е да живее смирен живот на монах, туку да ги користи своите натприродни ораторски вештини за сподели мудрост со светот. Така започнува неговата трансформација во јавна личност и неговиот брз пораст до слава.

Поранешните соработници на Шети тврдат дека тој вели дека живеел како монах, но Шети поголемиот дел од своето време го поминувал на имот во Лондон, наместо во индиски ашрами.

06.03.2024 - 19:18

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега