Најосвежувачки пијалок во лето: Исецкајте лубеница и измешајте ја со оваа билка

Нема ништо подобро во летниот период од лубеница, а кога ќе го пробате овој напиток, полесно ќе ги поднесувате летните денови.

Сè што ви треба е лубеница и малку нане, за да добиете пијалок кој сигурно ќе ве освежи.

Состојки:

- 150гр. исецкана лубеница на коцки, без семки

- 6 китки нане

- 5 чаши вода со мраз 

Постапка:

Исецканата лубеница ставете ја во бокал. Малку издробете ги листовите нане за да пуштат арома, па измешајте ги со лубеницата. Потоа во бокалот истурете ја водата со мраз и оставете да отстои во фрижидер најмалку два часа пред консумација. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.07.2020 - 18:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега