Муцунски: Собранието дава илјадници евра за патни трошоци – а не ми дава да си го внесам тротинетот внатре

Новиот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски мораше да најде алтернативен паркинг за својот електричен тротинет бидејќи собраниското обезбедување денеска не му дозволи да го внесе во собраниската зграда бидејќи за тоа имало забрана.

-Собранието е подготвено да исплати илјадници евра патни трошоци, а истовремено има забрана за внесување на електрични тротинети во зградата. Собраниската бирократија мора да ја промениме, посебно кога е во интерес на животната средина и штедење на буџетски средства, напиша Муцунски на социјалните мрежи.

Собранието е подготвено да исплати илјадници евра патни трошоци, а истовремено има забрана за внесување на електрични...

Posted by Тимчо Муцунски / Timco Mucunski on Tuesday, 4 August 2020

Од 500 па до 47.000 евра земале пратениците за патни трошоци во деветтиот парламентарен состав.

Рекордери најчесто се пратениците на СДСМ и коалицијата кои патуваат од внатрешноста до своето работно место. Вкупно за патни трошоци потрошени се 1.495.996 евра. Најскапо нè чинел пратеникот Алија Камберовски од ПЕИ, кој беше дел од коалиција на СДСМ. Патува од Струга, тоа го чинело 47.450 евра. Втора на листата исто така е пратеничката од СДСМ, Бети Рабаџиевска-Наумовска од Ресен со вкупен износ од 45.918 евра. Пратеникот на Алијанса за Албанците, Сурија Рашиди кој патува од Струга, за тригодишниот мандат земал 42.261. Следува неговата колешка Делчево, Мира Стојчевска. Таа за три години инкасирала 41.632 евра.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.08.2020 - 13:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега