Моменти од евакуацијата на Азовстал: На Украина ѝ требаат живи бранители

Украинската армија објави дека ги евакуира војниците од Азовстал, со што ќе го препушти градот Мариупол целосно под руска контрола.

Стотици војници и цивили беа сокриени во фабриката за челик, а повее од 260 војници беа евакуирани по долга битка со руските воени сили.

„Се надеваме дека ќе спасиме што е можно повеќе војници. Меѓу нив има и тешко повредени. Им се помага. На Украина ѝ требаат живи бранители“, кажа претседателот Володимир Зеленски.

17.05.2022 - 10:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега