Митева: Тврдењата на власта дека има добри резултати во делот на странските инвестиции се неточни

 

Ќе започнам со еден извештај од оваа година, од 2023 година месец април којшто доаѓа од Светска банка и еден редовен годишен извештај којшто се прави секоја година и таму резултатите на полето на странските директни инвестиции беа катастрофални за Македонија споредбено со земјите на Западен Балкан, истакна во нејзиното гостување во емисијата „Стадион“ на Канал 77, портпаролот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева говорејќи за тоа дали власта е во право кога тврди дека постигнала добри резултати кога станува збор за странските инвестиции.

„Македонија беше на дното на табелата по странските директни инвестиции во последни три години. И во 2022 година странските инвестиции, нетото во Македонија изнесуваа 5% од БДП, а во Црна Гора беа 13,5% во Србија 7%, во Албанија 6%, Косово 6,5% итн. Така што и бројките кажуваат дека состојбата која што се презентира во јавноста е малку поразлична од онаа што власта ја презентира“, потенцираше Митева.

 

Таа исто така додаде дека Македонија во време на ВМРО-ДПМНЕ беше лидер по странски инвестиции, а сега е на дното на табелата.

 

„Во едно минато време кое што се обидуваме да го критикуваме, во времето на ВМРО-ДПМНЕ Македонија беше лидер по странски директни инвестиции, состојбите беа поразлични и Македонија беше на врвот на табелата, а не последна“, потенцираше Митева.

 

Што се однесува на растот на платите во економските зони со што исто така се фали Владата, Митева истакна дека истото е резултат на економските движења кои се случуваат на пазарот на трудот, а не како резултат на некакви мерки на Владата.

 

„Во делот на растот на платите во зоните морам да кажам дека тоа не е резултат на некои државни мерки коишто се донесени од страна на власта, туку се врз основа на економски движења коишто се случиле на пазарот на трудот и на пошироко ниво, затоа што сме се соочиле со недостаток на работна сила, тука можеме да ја вклучиме инфлацијата, можеме да ги вклучиме и зголемените трошоци на живот, продуктивноста на работната сила итн“, заклучи Митева.

 

 

11.11.2023 - 14:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега