Мисијата е одложена поради проблеми: „Артемис 1“ денес нема да полета (ВИДЕО)

Најмоќната вселенска ракета нема да полета поради проблеми со моторите, кои неа беа надминати, иако имаше интервенција од инженерите.

Поради одложувањето по техничките проблеми, следни термини за полетување на ракетата се 2 септември и 5 септември.

Ова треба да е првиот чекор кон враќање на луѓето на Месечината, а мисии за такво нешто се очекуваат по 2024 година.

29.08.2022 - 14:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега