Милошоски: Влада до 20 јуни - покрај „Вреди“ се приклучува и уште една партија

Актуелниот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски по вчерашното прегласување, на социјалната мрежа Х го објави официјалниот распоред во македонското собрание. 

Како што пишува, новата Влада се очекува до 20 јуни, а веројатно ќе биде составена од ВМРО-ДПМНЕ, Знам и Вреди.

„Избори во Македонија,120 пратенички места: коалиција предводена од ВМРО ДПМНЕ освои 58 пратенички места, коалицијата предводена од ДУИ 18 пратенички места, коалицијата предводена од СДСМ 18 пратенички места, ВРЕДИ освои 14 пратенички места и помалите политички партии од македонскиот блок, ЗНАМ и Левица освоија по 6 пратенички места“, напиша Милошоски.

23.05.2024 - 09:37

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега