Мицотакис пред ЕП: Не смее да се заборави на предизвикот на проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан

Грчкиот премиер Кирjакос Мицотакис при обраќањето пред европратениците во Стразбур, нагласи дека меѓу предизвиците кои стојат пред Европската Унија е и проширувањето кон земјите од Западен Балкан, јави дописникот на МИА.

Мицотакис кажа дека не смее да се заборави на проширувањето.

-Ние не треба да заборавиме на ова проширување. Ова проширување Грција го поддржува и ние сакаме земјите од Запaден Балкан се најдат во Европската Унија, рече грчкиот премиер.

05.07.2022 - 11:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега