Месечен хороскоп за декември 2023 година

 

Месечниот хороскоп за декември 2023 година ни носи низа промени во планетарните аспекти. Последниот месец од 2023 година наизменично ќе се менува страста и желбата за вистина во љубовните врски, а сезоната на Јарец ќе бара да размислуваме стратешки.

На првиот ден од месецот Меркур ќе се пресели во Јарец, каде што ќе биде до 23 декември, што ќе ни донесе стратешки начин на размислување и пристапување кон проблемите. Причината за толку краток престој во овој месец е тоа што на 13-ти Меркур повторно ќе го започне своето ретроградно движење. Тогаш Венера на 4 декември влегува во Шкорпија, засилувајќи ја страста, но и љубомората. Младата месечина во Стрелец на 12 декември ќе инспирира патување и ширење на знаењето.

 

Сезоната на Јарец ќе започне на 22 декември, додека „студената“ полна Месечина ќе се појави на 26 декември. Венера потоа ќе се пресели во Стрелец на 29 декември, фокусирајќи се на вистината. Последниот ден од декември ќе го означи почетокот на директното движење на Јупитер.

 

Месечен хороскоп за декември 2023 година.

Последниот месец од оваа година ќе биде полн со променлива енергија и интензивни промени. Венера двапати ќе ја смени позицијата, што ќе донесе промени во љубовните расположенија. Сепак, една од најзначајните промени ќе биде почетокот на сезоната на Јарец, која ќе бара од нас да имаме строга работна етика и стратешки пристап за решавање на неволјите со кои се соочуваме. Исто така, Меркур повторно ќе биде ретрограден на 13 декември, што ќе предизвика малку проблеми кај сите знаци.

 

Овен

Иако ќе имате желба да патувате далеку и да уживате во празничната атмосфера, сепак ќе бидете презафатени со работа. Ќе имате задача да направите деловна ретроспектива за претходната година со вашиот шеф и ќе признаете, тоа не е мал потфат. Сепак, насочете ја целата ваша енергија во верувањето дека на крајот ќе успеете во сè што правите и навистина ќе биде така на сите полиња. Дури и ако се соочите со криза за вашите верувања, сè ќе успее.

 

Бик

Препорачливо е да останете многу флексибилни овој месец бидејќи може да ве изненади мала шанса за патување или неочекувана авантура. Во текот на декември ќе бидете преокупирани со љубовни врски, особено на почетокот на месецот кога Венера влегува во Шкорпија. Иако ќе бидете несигурни и ранливи, тоа ќе ви овозможи да ја зацврстите врската со партнерот. Ако сте сами, бидете отворени за нови познанства. Благодарение на Јупитер, новата година ќе ја дочекате со чувство дека се е можно.

 

Близнаци

Меркур ќе влезе во вашата 8-ма куќа на даноците и долговите, а знаете што значи тоа, нели? Декември ќе го поминете во распределба на буџетот и правење стратешки план за финансии за следната година. Финансиите ќе бидат тема на разговор и со партнерот. Ова ќе предизвика многу интензивни и напнати врски, но за среќа, на крајот на месецот Венера преминува во Стрелец, што ќе донесе олеснување на љубовниот фронт. Искористете ја новата енергија за заедничка авантура за магичен крај на годината.

 

Рак

Додека сте желни да уживате во слатката празнична сезона со вашите најблиски, тоа можеби нема да биде толку магично како што замислувате. Има нерешени прашања кои ви ги попречуваат односите со блиските луѓе и доколку сакате да уживате во магијата, најдобро би било да ги решите што е можно поскоро. Ова особено важи за оние кои молчат за потенцијалните проблеми со партнерот. Средината на декември ќе биде поволна за длабоки и искрени разговори. Решете се до пречекот и влезете во новата година растоварени и среќни.

 

Лав

Можно е сè да се промени на работа овој месец, создавајќи поволни услови за почетокот на следната година. Поради ретроградниот Меркур во вашата работна куќа, ќе се вратите на старите проекти и ќе ги доведете до совршенство. Последниот месец од годината ќе биде поволен и за интроспекција, па на моменти ќе се чувствувате збунети во која насока треба да се движите. Сепак, во последните денови од декември се ќе стане јасно и ќе блеснат нови можности во новогодишната атмосфера.

 

Девица

Декември е омиленото време за повторување на сите, но за вас оваа година ќе биде како ретроспектива на вашата личност. Овој пат ќе го посветите да погледнете што ви се случи на емотивен план. Во новата година ќе сакате да посветите повеќе време на внатрешни задоволства отколку на продуктивна работа. Ретроградниот Меркур ќе донесе проблеми во семејните односи, но доколку сте трпеливи се ќе се реши до крајот на месецот. Исто така, размислете за големо патување во следната година.

 

Вага

Во декември ќе бидете особено преокупирани со давање, не за другите, туку за себе. Ова ќе биде ваш начин да го изразите тоа што се чувствувате, но и стратегија да ја стекнете наклоноста на луѓето кои можат да ви помогнат или да имаат ваше сочувство. Сепак, бидете внимателни. Постои зголемена тенденција да се сфаќаат работите премногу сериозно. Вашето семејство ќе ве гледа како поддршка и рамо за плачење, затоа обидете се да бидете тука за нив. Годината ќе ја завршите во пријатно друштво на блиски луѓе на интересно патување.

 

Шкорпија

Венера ќе влезе во вашиот знак на 4 декември и тоа само ќе го подобри вашиот шарм и сензуалност. Сепак, на некој начин, ова дополнително внимание ќе направи да се чувствувате ранливи и изложени. Сепак, не дозволувајте тоа да ве вознемирува и да ја загрози вашата самодоверба. Поврзете се со минатите искуства и извлечете го најдоброто од нив. За крајот на годината посветете се на внимателно планирање. Можни се интересни авантури, но особено ќе ви се допадне личноста со која ќе ги споделите. Дали сте подготвени да го направите следниот чекор во љубовта?

 

Стрелец

Секоја година оваа сезона ве наоѓа дека се враќате кон себе и вашите внатрешни желби. Ова особено ќе биде изразено во средината на декември (13) кога исто така ќе има млада месечина во вашиот знак. Обидете се да размислите како ќе ги остварите тие големи желби. Сепак, вклучете ги финансиите во вашиот план. Прегледајте го и реорганизирајте го вашиот буџет за да можете да правите што сакате. Кон крајот на месецот можни се конфликти со семејството, но тоа не значи дека не можете да ги решите до почетокот на новата година.

 

Јарец

Овој месец започнува сезоната на Јарци, што е одлично време да се преиспитате кои сте навистина и дали ви се допаѓа личноста во која сте израснале. Ако ви се допаѓа, уживајте, ако не, сменете го она што не ви се допаѓа. Копањето низ минатото може да ви ги даде одговорите што ги барате. Покрај тоа, ова ќе ја разбуди и вашата креативност, што ќе ви олесни да правите совршени планови за следната година. Сепак, внимавајте да не пукате премногу високо. Поставете реални очекувања.

 

Водолија

Ако сте желни да бидете сами овој месец, нема да наидете на препреки. Ќе сакате да ги соберете мислите, да видите што сте постигнале во претходната година, но и како сте дошле до тие достигнувања. Вашите успеси ќе бидат препознаени од луѓето околу вас, а ќе привлечете внимание и на љубовен план. Може да се чувствувате ранливи или да се справувате со комплицирани емоции. Сепак, кон крајот на месецот сите љубовни тензии ќе стивнат, а вие ќе имате совршен план за новогодишна забава дома.

 

Риби

 

Ако планирате каков било вид на патување овој месец, подгответе се да ве воодушеви. Доколку не можете да одите на патување, уживајте во странски филмови, музика и литература кои ќе ве расположат и заситат. Исто така, можно е да ги обновите односите со старите пријатели, што ќе биде особено пријатно за вас. Ќе бидете особено инспирирани кога вашата владејачка планета Јупитер ќе тргне директно на 31 декември.

28.11.2023 - 22:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега