Меркел бара од Путин да се намали бројот на руски трупи околу Украина

Германската канцеларка Ангела Меркел во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, побарала Русија да го намали бројот на неодамна ангажираните воени трупи близу источна Украина, се вели во соопштение на германската влада.

Меркел, исто така, го покренала и прашањето во врска со затворениот опозиционер, Алексеј Навални, кој моментално е болен во затвор и кој бара пристап до независен медицински третман, пренесува „Ројтерс“.

„Меѓу другото, разговорот беше и за зголеменото руско воено присуство во околината на источна Украина. Канцеларката побара да се намали оваа акумулација на трупи за да се смири ситуацијата“, се додава во соопштението.

Во телефонскиот разговор со канцеларката, рускиот претседател изразил загриженост за ескалацијата на тензиите во Донбас и ја обвинил Украина за провокаторски активности во тој регион.

Макфакс

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.04.2021 - 17:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега