Маж во Врање примил две различни дози вакцина: „Тоа не смееше да се случи, ја следиме неговата состојба“

На средбата со претставниците на здравствените институции во Врање, град кој минатата недела беше едно од најголемите жаришта во Србија, се разговараше за процесот на вакцинирање, но и за случајот на граѓанин од Врање кој прими две дози вакцина од различни производители.

Епидемиологот и член на кризниот штаб проф. Д-р Бранислав Тиодоровиќ, зборувајќи за случајот со вакцинација со две вакцини од различни производители, рече дека се случило нешто што не смеело и не можело да се случи доколку се следат процедурите.

„Најважно е дека здравствената состојба на пациентот на кој му била дадена друга вакцина, а не онаа што требаше да ја прими како втора доза, е под контрола и сигурно е дека ќе продолжиме да ја следиме неговата состојба секој ден и ќе имаме целосен увид во тоа што се случува со нашиот граѓанин од Врање“, изјави Тиодоровиќ.

Тој посочи дека мора да бидеме свесни дека преоптовареноста на луѓето кои вршат вакцинација е огромна, како и дека интересот на населението е многу голем.

„Такво нешто не смее да се повтори, постапката е позната, постапката е јасна и мора да се спроведе до крај. Сите мора да бидат прашани пред да им се даде втората доза на вакцината, која вакцина ја примиле. Не само увид во неговата документација, туку и да го прашаат. А, ако не знае, нека се види од неговите документи“, потенцираше Тиодоровиќ.

По завршувањето на состанокот, кој траеше скоро два часа, властите соопштија дека постапката во тој случај не е следена и дека ќе се продолжи со стручен надзор, како и дека ќе се знае во наредните денови кој е одговорен поради тоа што едно лице примило вакцини од различни производители.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.03.2021 - 19:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега