Маск: На „Тесла“ ќе можете да ѝ плаќате со биткоини

Извршниот директор на американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“, Илон Маск, објави дека ќе биде можно да се плати за автомобилите на компанијата со помош на криптовалутата биткоин.

„ Можете да му платите на „Тесла“ со биткоини“, напиша претприемачот на својата страница на Твитер.

Опцијата за плаќање со биткоин ќе биде достапна надвор од САД кон крајот на 2021 година, додаде Маск.

Американската компанија „Тесла“ на 8 февруари објави дека инвестирала 1,5 милијарди долари во биткоин и објави дека во блиска иднина ќе им овозможи на клиентите да плаќаат за нејзините автомобили во таа крипто валута.

„ Една од најголемите компании во светот инвестираше во биткоин, што значи дека сите инвеститори во „Тесла“ (или барем само еден фонд во (индексот) S & P-500) се изложени на тоа“, рече тогаш Илон Маск.

Тој исто така поддржуваше други дигитални валути, како што е dogecoin.

Макфакс

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.03.2021 - 10:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега